A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Semundjet me shkronjen: P

Kim Kardashian flet për sëmundjen: Po përkeqësohet edhe më shumë

Përshtati në shqip për Shendeti Online dhe gazeta Shendet+: Blertina Koka Kim Kardashian vuan prej kohësh nga sëmundja kronike e lëkurës, psoriasis, e cila shkakton tharje të lëkurës, kruajtje dhe puçrra. Së fundmi, ylli i serialit televiziv ka zbuluar se kjo sëmundje autoimune...

Probleme me pankreasin? Mjekët rekomandojnë këtë dietë

Denisa Canameti, gazeta Shëndet+ dhe Shëndeti Online Sëmundja e pankreasit është mosfunksionimi jo i rregullt i këtij organi. Kur ky organ vazhdon të mos kryejë mirë punën e tij për një kohë të gjatë, atëherë sëmundja kthehet në kronike. Për gazetën "Shëndet+", mjeku...

Pse femrat janë më të predispozuara të preken nga kanceri – edhe nëse nuk janë duhanpirëse

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Femrat janë më shumë të predispozuara se meshkujt të preken nga një lloj i kancerit që lidhet me cigaren, edhe nëse ato nuk kanë tymosur asnjëherë në jetën e tyre. Në këtë përfundim ka arritur një studim i Universitetit...

5 shenjat e para që paralajmërojnë për probleme të pankreasit

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Shumë njerëz mendojnë për pankreasin vetëm kur dëgjojnë për kancerin e pankreasit, që është një nga format e kancerit më vdekjeprurës. Gjasat për t’i mbijetuar kancerit të pankreasit janë shumë të vogla, duke...

Ndodh e paparashikueshmja: Burri shërohet nga kanceri

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Një burrë me kancer të avancuar në prostatë mendohet të jetë shëruar pasi mjekët e bombarduan me një sasi të madhe testosteronesh. Rezultati është përshkruar si “i paparashikueshëm” dhe “i jashtëzakonshëm”...

Shenjat paralajmëruese të infeksioneve parazitare në trup

Blertina Koka / Shendeti.com.al Këto janë disa nga shenjat që tregojnë se jeni prekur nga infeksionet parazitare në trup. Kapsllëk, diarre, gazra. Ju zë gjumi me vështirësi dhe zgjoheni shpesh gjatë natës. Kërcitni dhëmbët ndërsa jeni duke fjetur. Keni probleme...

“Nuk mund të lëviz”, Kendall Jenner zbulon sëmundjen misterioze nga e cila vuan

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Modelja 20 vjeçare ka probleme me shëndetin. Ajo ka rrëfyer se vuan nga një sëmundje misterioze që i shkakton shpesh paralizë. Në një video për “Keeping Up with Kardashians”, Kendall rrëfen se paralizohet shpesh natën dhe...

24 tetori, Dita Botërore kundër Poliomielitit

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Marsela Aliaj 24 tetori shënon Ditën Botërore kundër Poliomielitit, e cila është vendosur para një dekade për të përkujtuar ditën e lindjes të Jonas Salk, drejtuesi i ekipit që zhvilloi vaksinën kundër poliomielitit. Gjetja e kësaj...

3 kura natyrale për të shëruar plagët në gojë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Marsela Aliaj Të gjithëve na janë krijuar plagë të tilla të paktën një herë në jetë, duke na shkaktuar shumë dhimbje. Dhimbjet bëhen sidomos të padurueshme gjatë procesit të të ngrënit, dhe na detyrojnë të hamë me gojën...

Kim Kardashian flet hapur për sëmundjen e saj

Përshtati në shqip për "Shendeti.com.al": Blertina Koka Kim Kardashian ka zbuluar se vuan nga sëmundja e lëkurës psoriasis. Yllit 35-vjeçar i dalin njolla të kuq në trup nëse është e mërzitur dhe veçanërisht në këmbën e saj të djathë, ku janë më të dukshme. “Vërtet...