Në sytë e pacientit

Mijëra euro investim për Iranianin, prishen aparaturat

Denisa Canameti / Shendeti.com.al Ekoja abdominale dhe laboratori i analizave te Poliklinika e Specialiteve Nr.1, ose siç njihet ndryshe Iraniani, janë të prishura prej disa ditësh. Kjo ka bërë që pacientët të vërshojnë drejt Poliklinikës...

 

Personat me probleme fizike dhe mendore, në pritje për orë të tëra për të dalë në Kemp

Fëmijë, të rritur, pleq, invalidë e të sëmurë mendor kanë për orë të tëra që presin në radhë në Zyrën e KMCAP në Fier për të dalë në Kemp. Duke qenë se nuk është përcaktuar një orar i saktë i daljes në komision...

 

Qendrat shëndetësore pa sistem kondicionimi. Pacientët: ‘’Po na mbytni’’

Elona Tereziu / Shendeti.com.al Në kohën ku temperaturat jashtë kanë arritur kulmin, pacientëve të  Poliklinikës së specialiteteve  Nr. 2 në kryeqytet u duhet të përballen më kushte tejet të vështira. Në korridoret ‘’mbytës’’...

 

Orari i vizitave në spital? Është vendosur kot!

Elona Tereziu, shendeti.com.al Parfume, rimela, antidjersa e ornamente kozmetike nga më të ndryshmet shiten e blihen në dhomat e pacientëve të Spitalit të Traumës në kryeqytet. Janë shitësit ambulantë, të cilët me lirshmëri të...

 

Radhë të gjata tek Qendra e Konsultave në QSUT, makth për pacientët

Çdo ditë e njëjta situatë skandaloze, radhë pa fund të pacientëve nga e gjithë Shqipëria që përplasen tek Qendra e Re e Konsultave në QSUT. Me shqetësime të ndryshme shëndetësore, pacientë të grupmoshave të ndryshme detyrohen...

 

Together for Life: Si po mbrohen të drejtat e pacientëve (Video)

“Together for Life” po monitoron të drejtat e pacientëve dhe zbatimin e tyre nga institucionet shtetërore. Raportimi i mungesave në spitale, ngritja e zërit të pacientëve jo vetëm në media, por deri në institucione si Avokati...

 

Skandal/Pacientët e Traumës, lajnë e ndejnë rroba në tarracën e spitalit

Elona Tereziu / Shëndet+ ”Zoti na ruajt”! Mjafton kjo lutje dhe ”banorët” e Spitalit të Traumës kapërcejnë dritaret e thyera për të varur rrobat e lara në tarracë. Pacientët e këtij spitali kanë improvizuar...

 

Në urgjencën e QSUT-së mungojnë edhe stativët e serumeve

Denisa Canameti, Shëndet+ Pamjet e mbërritura sot në redaksinë e gazetës “Shëndet +” dëshmojnë edhe një herë kaosin e vazhdueshëm në të cilën gjendet urgjenca e kardiologjisë në QSUT. Veç fluksit të madh të pacientëve...

 

Nenexhiku, kura ideale për stomakun! (Dia Dora)

Nenexhiku është një kurë tepër efektive për dhimbjen e stomakut, si dhe për të trajtuar të përzierat, ankthet apo dhimbjet e barkut. Zihet dhe pihet si çaj. Sasia që nevojitet është një degë e njomë nenexhiku ose një lugë...

 

Lorina zbulon erëzën që përdor kundër diabetit

Sot në fokus të rubrikës “Unë dhe Mjekësia Alternative” është lexuesja jonë Lorina, e cila ka treguar për të gjithë lexuesit e gazetës “Shëndet+” erëzën që ajo përdor më shumë. Lorina tregon se përdor më shumë...