Pyet Mjekun

Pyet mjekun: Kam shumë marramendje, ç’të bëj?

Mirëmbrëma, gazeta Shëndeti. Ju lutem, më ndihmoni. Kam marramendje të madhe. Si të kaloj? Të gjitha analizat i kam bërë. Të gjitha kanë dalë mirë. Megjithatë kam shumë marramendje. A keni ndonjë këshillë? Nuk di çfarë të...

 

Pyet mjekun: Kam alergji nga polenet, më bën dëm mjalti?

Përshëndetje! Do të doja të dija nëse në rastet kur mjekohem për alergji nga polenet, mund të konsumoj edhe mjaltë? Përgjigjet Mira Xhixha, mjeke alergologe pranë Poliklinikës së Specialiteteve nr.3, Tiranë Kjo është një pyetje...

 

Pyet mjekun: Çfarë është Uillbrand Sindrom?

Jam e interesuar të di nëse keni ndonjë informacion rreth Uillbrand Sindrom dhe a ka në Shqipëri mjekim për këtë sëmundje, ndërkohë që një nga mjekimet është DDAVP. Po ju pyes juve pasi jam interesuar pranë të gjitha spitaleve...

 

Pyet mjekun: Cilët janë faktorët që e çojnë një çift drejt infertilitetit?

Erlin Kurti, mjek obstetër- gjinekolog pranë spitalit “Mbretëresha Geraldinë“. Faktorët që çojnë drejt këtij infertiliteti në 10-15% të rasteve janë idipatike dhe ne nuk mund t’i vëmë një emër, por një rol...

 

Pyet mjekun: A mund të përdor aspirinë në vend të paracetamolit?

  Dr. Nevila Lengu, mjekje gastrohepatologe pranë Poliklinikës së Specialiteteve Nr. 1, Tiranë. Paracetamoli fatkeqësisht sot përdoret në masë nga njerëzit dhe shpeshherë pa i njohur efektet e  tij në organizëm. Përdorimi...

 

Pyet mjekun: Ndihem gjatë gjithë kohës e uritur, ha shumë dhe nuk shëndoshem. Çfarë kam?!

Përgjigjet dr. Nevila Lengu, mjeke gastrohepatologe pranë Poliklinikës së Specialiteteve Nr. 1, Tiranë. Ndjesia e oreksit të shtuar lidhet me disa patologji të aparatit tretës, ku bëjnë pjesë hiperaciditeti (sekretimi i shtuar...

 

Pyet mjekun: Djali im fle ditën, rri zgjuar natën…

Përshëndetje! Ka më shumë se një muaj që djali im 15-vjeçar nuk arrin të flejë gjatë natës dhe fle vetëm në mëngjes rreth orës 5:30 /6:00. Si pasojë në orën 7:00, kur shkoj ta zgjoj për të shkuar në shkollë, i flihet shumë...

 

Pyet mjekun: Kam gjak në urinë, ç’të bëj?

Kam probleme urinare dhe dhimbje veshkash. Urina është e përzier me gjak. Kam bërë kontroll dhe më thanë se kam gurë në veshka. Desha të pyes se pse urina është e gjakosur, pasi çdo herë që urinoj është e njëjta gjë? Përgjigjet...

 

Pyet mjekun: Masazhi dhe fizioterapia a janë njësoj?

Më ka rekomanduar mjeku ortoped që të bëj fizioterapi. Këtu afër lagjes është një qendër masazhi. A është njësoj si të bësh masazh, si të bësh fizioterapi? Përgjigjet Fatjon Hajdari, fizioterapist Ka ndryshimi të madh në...

 

Pyet mjekun: Kam shumë antitrupa, a ka problem?

Kam bërë disa ekzaminime lidhur me tiroiden dhe sipas rezultateve gjendrat i kam në vlera normale, por problemi është se nga rezultatet doli se kisha antitrupa dy herë mbi vlerën normale. Çfarë problemesh mund të sjellë kjo? Përgjigjet...