Shendeti Riprodhues

6 probleme me ciklin menstrual që nuk duhet t’i injoroni kurrsesi

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Ndoshta disa prej jush nuk ju intereson nëse periodat vonohen apo (të lutem mos ejani më), megjithatë, janë disa simptoma të cilat nuk duhet të injorohen kurrsesi....

 

Ja pse nuk ka më kocka organi gjenital i meshkujve

Keni menduar ndonjëherë përse nuk keni kockë në penis? Shkencëtarët britanikë e kanë gjetur përgjigjen: Ata thonë se zgjedhja e meshkujve për t’u bërë monogamë rreth 1.9 milionë vjet më parë çoi edhe në humbjen e kockave...

 

Alarmi i mjekëve: Një tjetër infeksion bakterial po fiton rezistencë ndaj antibiotikëve

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Një tjetër krizë globale shëndetësore është në horizont, paralajmërojnë ekspertët e shëndetit, pasi antibiotikët po humbasin funksionin e tyre. Pas gonorresë,...

 

Çfarë tregon për ju mosha kur ju kanë ardhur periodat

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Kur je adoleshente, ardhja e periodave për herë të parë të lumturon nga njëra anë me idenë se po bëhesh grua, por, nga ana tjetër, të frikëson ideja se çfarë...

 

E pabesueshme/ Lind fëmijën për 3 minuta dhe nuk ndjen asnjë dhimbje

Përshtati në shqip: Blertina Koka Një nënë tregon se ka sjellë në jetë djalin e saj ndërkohë që ishte duke u relaksuar në dush. E gjitha kjo ka ndodhur brenda 3 minutave dhe me dy shtyrje të vogla. Infermierja Kat Smith, 30 vjeç,...

 

Mungesa e orgazmës te gratë, shkaqet dhe trajtimi

Përgatiti në shqip për “Shëndet+”: Arlinda Gjypi Anorgazma është termi mjekësor që i referohet vështirësisë për të arritur orgazmës pas stimulit të vazhdueshëm seksual, duke shkaktuar stres personal. Anorgazma ndodh...

 

Keni çrregullim të ciklit menstrual? Mund të vuani nga kjo sindromë

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka Shumë femra që kanë probleme me ciklin menstrual i anashkalojnë ato, pasi e kanë të vështirë të flasin me të tjerët në lidhje me këto tema, përfshirë edhe...

 

Infeksioni vaginal, a është shqetësues dhe si mund të trajtohet?

Për “Shëndet+”, Julia Kollçaku Duhet të na shqetësojë një infeksion vaginal? Patjetër. Ndryshimi që vë re gruaja, e drejton gruan të mjeku gjinekolog. Ka shumë gra që janë të kujdesshme dhe sot ka ndryshuar tabuja...

 

A është normale që pas një shtatzënie cikli të vonohet 1 vit?

Mimoza Keta, mjeke gjinekologe Pas një lindjeje normale, nëse e ushqen fëmijën me gji, cikli normal nuk kthehet në kohë. Është periudha e lehonisë që shkon rreth 45 ditë. Sekrecionet hemorragjike fillimisht vijnë me ngjyrë më të...

 

Ja çfarë tregon organi gjenital për jetëgjatësinë

Madhësia e penisit duhet të jetë një ndër problemet më pak shqetësuese për meshkujt. Një problem madhor në jetën seksuale të meshkujve duhet të jetë impotenca seksuale (disfunksioni erektil) i cili, sipas një studimi të fundit,...